Krótkie lektury do matury

Pobierz

Głównym bohaterem Lalki jest Stanisław Wokulski,.Jean Jacques Rousseau.. Wszystkie dzieła należą dla klasyki polskiej i światowej.. Z pewnością najlepsza powtórka prze maturą z polskiego.. "Nie można żyć szczęśliwie, nie żyjąc godnie, moralnie i uczciwie " - Epikur.Wykaz lektur, których znajmość jest ważna na maturze, składa się z lektur obowiązkowych i uzupełniających, które wybiera nauczyciel.. Jerzy Wojtczak-SzyszkowskiDokładne opracowania lektur szkolnych, interpretacje, streszczenia, oraz ściągi.. Niewskazane szczególnie dla maturzystów [7 zdjęć]Spis lektur klasa V M.Dąbrowska Pies M.Konopnicka Dym B.Prus Katarynka H.Sienkiewicz W pustyni i w puszczy F.E.Burnett Tajemniczy ogród M.Ende Momo K.Makuszyński Panna z mokrą głową F.Molnar Chłopcy z Placu Broni Sat-Okh Biały mustang H.Ożogowska Tajemnica zielonej pieczęci S.Szmaglewska Czarne stopy M.Twain Przygody Tomka SawyeraLektury obowiązkowe na poziomie szkoły podstawowej Pamiętaj o tym, że na maturze obowiązuje Cię również znajomość literatury, omawianej w ostatnich klasach szkoły podstawowej: Jan Kochanowski, wybrane fraszki, Jan Kochanowski, Treny (V, VII, VIII), Ignacy Krasicki, wybrane bajki, Aleksander Fredro, Zemsta, Adam Mickiewicz, Dziady cz. II,Uczniów, którzy przystąpią do matury z języka polskiego w 2022 roku, obowiązuje znajomość wszystkich omawianych podczas zajęć lektur..

... Zobacz opracowanie lektury "Potop ...LEKTURY UZUPEŁNIAJĄCE klasa 7-8.

Arty­sta - Sła­wo­mir Mro­żek Bal­la­dy­na - Juliusz Sło­wac­ki Kamie­nie na sza­niec - Alek­san­der Kamiń­ski Mały Ksią­żę - Anto­ine de Saint-Exu­péry Opo­wieść wigi­lij­na - Char­les Dic­kensLista lektur uzupełniających (w każdej klasie obowiązkowo dwie pozycje książkowe w całości lub we fragmentach) dla liceów i techników po wprowadzeniu zmian wyglądałaby w zakresie podstawowym: Sofokles "Król Edyp" "Kronika Książąt Polskich" oprac.. "SZKOŁA PODSTAWOWA.. lista lektur z gwiazdką: · 1.. Heraklit z Efezu: "Nie można wejść dwa razy do tej samej rzeki" Epikur: (epikureizm) "Wszelka przyjemność ze względu na swoją naturę jest dobra, ale nie każda jest godna wyboru.. Są to też utwory literatury współczesnej.. Jan Kochanowski, wybrane pieśni, treny (inne niż w gimnazjum), psalmy · 3.Lalka to powieść społeczno-obyczajowa autorstwa Bolesława Prusa, która jest zarazem jedną z najczęściej pojawiających się lektur na maturze.. Oczywiście do tych, w których mowa jest o władzy, sposobach jej zdobywania - krwawych, podstępnych czy (rzadziej) nienagannych moralnie, o wpływie władzy na psychikę człowieka, władzy jako obsesji i władzy jako misji.5..

Lektury do matury z języka polskiego są nieodłącznym elementem egzminu.

Henryk Sienkiewicz, powieść historyczna - do wyboru spośród: Quo vadis, Krzyżacy, Potop.. Sofokles .Lektury "z gwiazdką" - obowiązkowe na maturze z języka polskiego w 2022 roku to: Bogurodzica Jan Kochanowski - wybrane pieśni, treny i psalm Adam Mickiewicz - "Dziady", część III Adam Mickiewicz - "Pan Tadeusz" Bolesław Prus - "Lalka" Stanisław Wyspiański -"Wesele" Bruno Schulz - wybrane opowiadanie Witold Gombrowicz - "Ferdydurke"najważniejsze lektury do matury · antygona sofoklesa · makbet williama szekspira · cierpienia młodego wertera johanna wolfganga goethego · dziady adama mickiewicza.. 52 lektury wymagane na maturze podstawowej każdy znać musi, bez względu na osobiste upodobania - przecież matura z języka polskiego jest obowiązkowa.przygotowanie do egzaminu …Lektury z gwiazdką to lektury obowiązkowe, które musi znać w całości każdy maturzysta.. Co trzeba powtórzyć przed maturą, żeby przed egzaminem móc z czystym sumieniem zaśpiewać Relax Take It Easy?. "Bogurodzica" "Lament Świętokrzyski" Jan Kochanowski - wybrane pieśni Adam Mickiewicz "Pan Tadeusz" Adam Mickiewicz "Dziadów część III" Bolesław Prus "Lalka" Stanisław Wyspiański "Wesele" Bruno Schulz - wybrane opowiadanie Witold Gombrowicz "Ferdydurke"Król Artur i rycerze Okrągłego Stołu Dzieje Tristana i Izoldy Pieśń o Rolandzie Gall Anonim - Kronika polska Dante Alighieri - Boska Komedia Renesans Erazm z Rotterdamu - Pochwała głupoty Niccolo Machiavelli - Książę Jan Kochanowski - Pieśni* (wybrane) Pieśń XXV ( Czego chcesz od nas, Panie…) Pieśń IX z Ksiąg pierwszych ( Chcemy sobie być radzi…)LEKTURY OBOWIĄZKOWE (matura 2021) 22 stycznia 2021 Poniżej znajduje się lista lektur obowiązkowych, które powinniście znać po zakończeniu realizacji programu na etapie szkoły ponadgimnazjalnej..

... - Krótkie streszczenie Potop Powtórka przed maturą z języka polskiego oraz sprawdzianami z lektury szkolnej "Potop".

Dodatkowe oznaczenie "Sprawdzona treść" wskazuje, że dany materiał został zweryfikowany przez Redakcję lub ekspertów współpracujących z serwisem.. Dywizjon 303 - Arkady Fiedler; Krzyżacy - Henryk Sienkiewicz; Monte Cassino (fragmenty) - Melchior Wańkowicz; Oskar i pani Róża - Eric-Emmanuel Schmitt; Pamiętnik z powstania warszawskiego (fragmenty) - Miron .. Bohaterowie - Alek, Rudy i Zośka właśnie ukończyli szkołę i marzą o dalszym życiu - studiach, rodzinie.. "Są ludzie, którzy nie zauważają małego szczęścia, ponieważ daremnie czekają na duże" - Pearl Buck.. "Jedno jest tylko w życiu szczęście, kochać i być kochanym" - George Sand.. Liryka grecka i rzymska (wybór) Średniowiecze 1.. Bogurodzica 2.. Na tej liście znajdziemy poniższe książkowe pozycje : Jan Kochanowski, wybrane fraszki, Jan Kochanowski, Treny (V, VII, VIII),Lektury do matury 2020. wina i kara, namiętność, małżeństwo, wybory, zbrodnia, zło, przemiana bohatera, jednostka a historia.. Obowiązkowo dwie w każdym roku szkolnym.. Nowa lista lektur dla klas 4, 5, 6 (dla klas IV-VI) szkoły podstawowej (nowelizacja 2021) Nowa lista lektur dla klas 1, 2 i 3 (dla klas I-III) szkoły podstawowej (nowelizacja 2021)Matura 2016: język polski, lektury obowiązkowe.. W tym roku będzie on z pewnością .. Bogurodzica · 2..

W zbiorze tym znalazły się zarówno lektury z okresu liceum, jak i gimnazjum.LEKTURY OBOWIĄZKOWE KLASA 7 - 8 Stan po nowe­li­za­cji z 13 sierp­nia 2021 roku.

Poniżej znajdziesz, interesujące Cie interpretacje, jeśli nie ma lektury na której Ci zależy napisz do nas, używając do tego formularza w zakładce "kontakt".Należy bardzo wyraźnie podkreślić, że wszystkich przestępujących do egzaminu maturalnego z języka polskiego w 2021 roku obowiązuje również znajomość literatury, omawianej w ostatnich klasach szkoły podstawowej.. Najgorsze produkty dla mózgu.. Potop opracowanie streszczenie notatki Henryk Sienkiewicz PDF.. Weryfikacja tekstu odbywa się na następujących poziomach:Lektury na maturze Analiza i interpretacja wierszy Apollo i Marsjasz Bajeczka o osiołku Bambo Biała magia Bogurodzica Boże coś Polskę By rozum był przy młodości Być albo nie być Campo di Fiori Cebula Czego chcesz od nas, Panie Czyści Daremne żale Deszcz jesienny Dewotka Dies irae Dlaczego klasycy Do Justyny tęskność na wiosnę Do króla Do młodychLektury w klasie I liceum Starożytność 1.. Prz.Zgadza się.. 5.Przedstawiamy listę lektur, które musi znać każdy maturzysta.III.. Kwiatki św. Franciszka (fragm.). Posłuchajcie, bracia miła… 3.. .Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.Księga Hioba: " Człowiek zrodzony z niewiasty ma krótkie i bolesne życie.". Krótkie streszczenie "Kamieni na szaniec" Akcja rozpoczyna się w 1939 roku, w wakacje.. Lektury uzupełniające czytane w całości - poziom podstawowy: Poniżej przedstawiamy listę lektur, które, decyzją nauczyciela, mogą zostać omawiane na zajęciach języka polskiego, przygotowujących do matury podstawowej: 1.. Wśród nich szczególnie ważne jest gruntowne zapoznanie się z niewielką grupą tzw. lektur z gwiazdką, czyli najistotniejszych..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt