Fizyka od podstaw przemiany energii w ruchu drgającym

Pobierz

Drgania tłumione i wymuszone układu mechanicznego.. Co jest w niej stałego, a co się zmienia.. Dowiecie się jak wyznacza się amplitudę, częstotliwość i okres drgań na podstawie wykresu wychylenia od czasu.. 1.Wzory - ruch drgający W poniższych wzorach: `m` oznacza masę `phi` oznacza przesunięcie fazowe Częstość kołowa (pulsacja) Tak zwany "wzór na omegę" w fizyce oznacza częstość kołową (zwaną też pulsacją) i wyraża się wzorem: `omega = 2 pi f = (2 pi) / T` [rad/s] gdzie: f to częstotliwość, T to okres, `2 pi` to miarą kąta pełnego w radianach.Ruch drgający Ruch drgający to jeden z częściej spotykanych rodzajów ruchu.. Ruch falowySCENARIUSZ LEKCJI W GIMNAZJUM Z WYKORZYSTANIEM TIK Temat: Ruch drgający.. Domina fizyczne najlepiej można wykorzystać lekcjach powtórzeniowych.Plik przemiany energii w ruchu drgającym fizyka.pdf na koncie użytkownika infovision4usachin • Data dodania: 19 lis 2018 Wykorzystujemy pliki cookies i podobne technologie w celu usprawnienia korzystania z serwisu Chomikuj.pl oraz wyświetlenia reklam dopasowanych do Twoich potrzeb.4) interpretuje wykresy zależności położenia, prędkości i przyspieszenia od czasu w ruchu drgającym; 5) opisuje drgania wymuszone; 6) opisuje zjawisko rezonansu mechanicznego na wybranych przykładach; 7) stosuje zasadę zachowania energii w ruchu drgającym, opisuje przemiany energii kinetycznej i potencjalnej w tym ruchu; 8) stosuje w .Przemiany gazu doskonałego..

Przemiany energii w ruchu drgającym.

Ruch zmienny 1.. Ruch drgający 10. .. Zapisz przemiany energii .Temat: Energia w ruchu drgającym Witam, Przypomnienie W poprzedniej lekcji poznaliście jeden z przykładów ruchu drgającego jakim jest wahadło matematyczne.. Oceń prawdziwość zdań.. Wykres ruchu drgającego.. Specjalność: wszystkie.. Energia kinetyczna 6.. Jak przebiegają te zmiany?Dla dłuższej nici okres drgań jest większy.. KS-potrafię sporządzić wykres ruchu drgającego-odczytuję dane z wykresu (okres i amplitudę)-opisuję przemiany energii w ruchu drgającym Podręcznik strona 165-170 Do zeszytu zadanie 2 strona 169 ( wykres przerysować .Całkowita energia ciała w ruchu drgającym zależy od jego amplitudy i może zostać wyrażona wzorem: Natomiast energia p.. | Czytaj więcej na Odrabiamy.pl!. Obejrzyj doświadczenia zamieszczone w kanale Fizyka od podstaw: Wykonaj zadania z e-podręczniku lub/i zadania umieszczone na końcu tematu w podręczniku.. Wykres ruchu drgającego.. Przemiany energii mechanicznej w ruchu drgającym wskazuje w otoczeniu przykłady ciał wykonujących ruch drgający (8.1) (dopuszczający) podaje znaczenie pojęć: położenie równowagi, wychylenie, amplituda, okres, częstotliwość (8.1) (dostateczny) odczytuje amplitudę i okres z wykresu xt() dla drgającegoZawartość: skrzynka wykonana z drewna w wymiarach 17,5 x 10,5 x 5,5 cm 30 drewnianych elementów o wymiarach 4 x 8 cm..

Rodzaj zajęć: wykład ... Energia w ruchu drgającym.

Szybkość w ruchu jednostajnym.. Na rysunku przedstawiono kolejne położenia huśtawki wychylonej maksymalnie w lewo (położenie 1) i puszczonej.. Tor ruchu, droga.. Ruch jednostajny, prostoliniowy.. Ruch prostoliniowy, jednostajnie przyśpieszony.. Temat Dziś właśnie na przykładzie wahadła matematycznego poznacie zmiany energii w ruchu drgającym.. Dowiedz się jak wyznaczać amplitudę, częstotliwość i okres drgań na podstawie wykresu wychylenia od czasu.Wykresy ruchu drgającego.. Ruch po okręgu 8.. Ciało przemieszcza się po tym samym torze tam i z powrotem i ruch powtarza się w równych odcinkach czasu.. Pęd ciała 5.. Ruch drgający i jego wykresy.. Przemiany gazowe 12.. Kierunek dyplomowania: wszystkie.. Suma tych energii pozostanie stała, jeżeli pominiemy straty energii np. na pokonanie oporów ruchu.. Pole grawitacyjne 3.. W położeniu 6 huśtawka zatrzymuje się i zaczyna poruszać się w lewo.. Po lekcji : dowiesz się co to są soczewki i jakie je dzielimy; nauczysz się konstruować obrazy powstające w soczewkach; .. Ilość drgań wykonanych w jednostce czasu to częstotliwość drgań.Ruch drgający prosty i wielkości go opisujące.. Zasady dynamiki 4.. Opowiem o ruchu .W tym ruchu drgającym energia potencjalna grawitacji (która zależy od wysokości) zamienia się na energię kinetyczną (która zależy od prędkości) i na odwrót..

Przykłady ruchu drgającego.

Przemiany energii w ruchu drgającym W tym ruchu drgającym energia potencjalna grawitacji (która zależy od wysokości) zamienia się na energię kinetyczną (która zależy od prędkości) i na odwrót.. Nazwa przedmiotu: Podstawy fizyki.. Energia w ruchu huśtawki}} Z tej playlisty dowiesz się, jaki ruch nazywamy ruchem drgającym, jakie wielkości fizyczne go opisują oraz jak wyznaczać okres i częstotliwość drgań wahadła, a także jak wygląda jego wykres i.Przemiany energii podczas drgań wahadła matematycznego i ciężarka na sprężynie Wahająca się kulka na nici porusza się, a zatem zgodnie z naszą wiedzą ma energię.. Izotermy gazu rzeczywistego.. Prowadzący: Karolina Górska Czas: 45min Wymagania szczegółowe podstawy programowej (cytat): 1 - uczeń opisuje ruch wahadła matematycznego i ciężarka na sprężynie oraz analizuje przemiany energii w tych ruchachZapamiętaj z czym jest związana energia całkowita w ruchu drgającym.. Budowa materii - powtórzenie.. Prędkość w ruchu jednostajnym.. Prąd elektrycznyRUCH DRGAJĄCY - jest to ruch, przez który ciało pod wpływem działającej siły drga.. Czas wolny spędzam na obserwacjach nocnego nieba oraz podróżach.. Skąd się bierze i co jest jej źródłem?. Ruch drgający.. Obejrzyj film na kanale "Fizyka od Podstaw" na YouTube..

Przemiany energii 1.

Rozwiąż ćwiczenia z zadań podsumowujących lekcję.. Drgania występują podczas trzęsień Ziemi, drga huśtawka w parku, struna gitary i membrana głośnika.. DOMINO FIZYCZNE to gra, która pozwala na utrwalenie pojęć fizycznych, ich definicji, wzorów fizycznych i ich jednostek.. Szybkość średnia i prędkość chwilowa.. Czas potrzebny na wykonanie jednego pełnego drgania nazywamy okresem ruchu.. Przyśpieszenie w ruchu jednostajnie przyśpieszonym.opisuje ruch drgający (drgania) ciała pod wpływem siły sprężystości oraz analizuje jakościowo przemiany energii kinetycznej i energii potencjalnej sprężystości w tym ruchu; wskazuje położenie równowagi; wyznacza amplitudę i okres drgań na podstawie przedstawionego wykresu zależności położenia od czasu;Orginalny film znajdziecie po adresem: Fizyka od podstaw, a z moimi komentarzami pod celami z lekcji.. ----- Układ odniesienia.. Zawieszamy ciężarek między dwoma sprężynami, odchylamy go i puszczamy.. Tradycyjne zegary ścienne wykorzystują ruch wahadła w charakterze tak zwanego regulatora chodu, który pozwala im odmierzać precyzyjnie czas.Przemiana energii w ruchu drgającym Materiały: nakrętka, nitka, drewniany kij, dwie identyczne sprężyny, tekturka Przebieg doświadczenia: Zawieszamy ciężarek (może być to nakrętka) na nitce i wprawiamy w drgania.. Zmiany energii 11.. Elektrostatyka 13.. Wielkości opisujące ruch drgający to: - amplituda - maksymalne wychylenie z położenia równowagi - częstotliwość - liczba drgań w 1 sekundzie - okres drgań - czas w którym ciało wykonuje jedno pełne drganie RUCH HARMONICZNY - jest to ruch powtarzający się.Gaz w zamkniętym zbiorniku.. Od kinematyki do fizyki jądrowej.. Obserwujemy drgania ciężarka zawieszonego na sprężynie.Zadania z fizyki z rozwiązaniami.. Bryła sztywna Sylwester Kalinowski 9.. Typ materiału: Lekcja z Epodręcznika.. Suma tych energii pozostanie stała, jeżeli pominiemy straty energii np. na pokonanie oporów ruchu.. Zjawisko rezonansu w .Zapoznaj się z treścią materiału w podręczniku oraz/lub z materiałem zawartym w e-podręczniku.. Z wykształcenia fizyk oraz matematyk pasjonujący się popularyzacją nauki.. Chłopiec na huśtawce zatrzymuje się na chwilę w powietrzu 1.. Co mają wspólnego te zjawiska?. Hydrostatyka 2.. Dowiesz się jak za pomocą wykresu przedstawić ruch drgający..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt